Българите, които подлежат на здравно осигуряване в друга държава от Европейския съюз, не дължат вноски у нас, съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП). В тези случаи лицата трябва да предоставят пред агенцията документ с информация за периодите, през които са се осигурявали в чужбина. Само по този начин няма да дължат вноски към българската осигурителна система. Обстоятелството касае всички българи, които работят извън страната (макар и временно), както и студентите в чуждестранни университети.
От НАП предупреждават, че хората извън България за повече от три месеца ще загубят здравните си права у нас, но ще могат да ползват медицинска помощ в Европа. Гаранция за това е Европейската здравноосигурителна карта, която им дава правото да ползват здравни услуги, дори когато са изминали повече от три месеца, в които не са представили документ в България за това, че се осигуряват в друга държава членка на общността.
По подобен начин стои въпросът с възстановяването на здравноосигурителните права на студентите, които учат в държави членки на ЕС. Те трябва сами да доказват правото си да бъдат осигурявани за сметка на държавата. Това става като в офисите и териториалните дирекции на НАП се подаде удостоверение или служебна бележка от университета, в който следват. Документът трябва да съдържа имената на студента, а също и периода, който е прекарал там (семестър или година). Документът се подава в териториалната дирекция или офис на НАП по постоянен адрес, за да се изчистят задълженията на студента за здравноосигурителни вноски за минали периоди.
От 2010 г. здравноосигурителните права на гражданите, се прекъсват ако не са внесени повече от три вноски за период от 36 месеца назад, а не 12 месеца, както беше до 2009 г., припомнят от НАП.
Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравни вноски чрез електронната услуга на НАП на www.nap.bg.