Над 500 ученици, студенти, преподаватели и бизнес консултанти от страната дискутираха ролята на бизнеса в образованието вчера в София. Инициативата се проведе в рамките на младежкия бизнес форум „Изгряващи звезди”, организиран от Джуниър Ачийвмънт България. По време на форума бяха връчени и призовете за най-добри ученически и студентски компании, разработени по програмата „Учебна компания” на организацията.
Форум „Изгряващи звезди” се организира за втори път от Джуниър Ачийвмънт и има за цел да срещне младите хора с лидери от публичния и частния сектор, за да обменят опит и споделят вижданията си по важни проблеми за образованието и бизнеса. Нуждата от по-голяма практическа насоченост на образователните програми и подготовката на младите хора за тяхната професионална реализация бяха сред горещо обсъжданите теми по време на дискусионния панел, част от целодневната инициатива.
Учениците и студентите, участници във форума, имаха възможността да се срещнат и разговарят с представители на водещи компании, държавната администрация и местната власт. Сред тях бяха г-жа Милка Коджабашиева, Заместник-министър на образованието, младежта и науката, г-н Ели Анави, Началник отдел „Предприемачество“ в дирекция „Икономическа политика“ на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, г-жа Йорданка Фандъкова, Кмет на Столична община, г-н Скот Позил, Съветник по търговските въпроси в посолството на САЩ в България, г-н Франк Бауър, Президент на Фондация Америка за България, и представители на Борда на Директорите на Джуниър Ачийвмънт България.
„За да започнат успешно своята професионална кариера, младите хора трябва още от училищната скамейка да имат добре развити комуникативни умения, способности за работа в екип и творческо мислене”, каза г-жа Милена Стойчева, Изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България. „Ние вярваме, че с инициативи като младежки бизнес форум „Изгряващи звезди” даваме възможност на учениците и студентите да направят още една крачка по пътя към своето професионално развитие, като се срещат и обменят опит с лидери от публичния и частния сектор.”
Освен да се включат в дискусии, участниците в инициативата, имаха възможността и да разгледат изложението на ученически и студентски компании, разработени по предприемаческата програма „Учебна компания” на организацията. Тази година 22 студентски и 58 ученически компании се състезаваха за призовете най-добра ученическа и най-добра студентска компания на България за 2010 г.
Жури от два екипа оценяваше учебните компании на младите предприемачи в двете категории. Победителите в категорията „Най-добра ученическа компания на България 2010” – „Junior Recylcers” от СОУ „Васил Левски“, гр. Велинград – впечатлиха журито с екологичните продукти на своята компания. Те ще представят страната ни на европейското издание на състезанието в Каляри, Италия.
Първо място в раздела „Най-добра студентска компания” спечели компания „RS Consult” от Софийски университет, която разработва он-лайн шах за трима. Студентите ще имат възможността да премерят сили с участници от други европейски страни в надпреварата „European Enterprise Challenge 2010”, която ще се проведе в София на 1-4 юли.
В края на деня специални награди бяха присъдени и на учебни компании в категориите:
„Най-голям потенциал” – на ученическа компания „Profi Sofia” от Професионална гимназия по електротехника и автоматика, София, и на студентска компания „Useful technologies” от Технически университет – София;
„Отговорен бизнес” – на ученическа компания „Junior Progressive People” от Неврокопска професионална гимназия „Димитър Талев”, гр. Гоце Делчев, и на студентска компания „Ведети ДАБ” от Университет за национално и световно стопанство;
„Предприятие без граници” – на ученическа компания „Green Team”, СОУ „Васил Левски”, гр. Велинград;
„Иновация” – на ученическа компания „Витахумус” от Професионална гимназия по ветеринарна медицина и земеделие „Ал. Стамболийски”, гр. Лозница, и на студентска компания „Смарт Айдиас” от Софийски университет „Св. Климент Охридски”;
„Най-добра инвестиционна готовност”: на студентска компания „Отония” от Софийски университет „Св. Климент Охридски”;
Наградата на Столична община за принос в практическата приложимост на обучението беше връчена на Софийска гимназия по архитектура, строителство и геодезия.
Тази година инициативата на младежката организация се подкрепя от Енел Марица Изток 3, Сименс, Фондация Америка за България, Нестле, Кемпински Хотел Зографски и Хюлет-Пакард България.