От началото на годината влизат в сила промени в Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина, касаещи внасянето на осигурителни вноски. Според нормативите, такива лица са едноличните търговци, земеделските производители, тютюнопроизводители, хора упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност, съдружниците в търговски дружества или собствениците на ЕООД и физически лица – членове на неперсонифицирани дружества. На основание чл. 2 от посочената наредба самоосигуряващите се внасят осигурителните вноски по сметка на компетентната дирекция на НАП поотделно за всеки месец, като в платежния документ се попълва ЕГН, ЛНЧ или служебен номер издаден от НАП, а не БУЛСТАТ, както бе до края на 2009 година.
Кодовете за вид плащане, които трябва да се използват при внасянето на вноските за държавно обществено осигуряване са 550401, 550402, 550404, 550405, 550406, а за здравно осигуряване са 560401, 560402 и 560405.
От НАП уточниха, че от тази година обаче са въведени облекчения за бизнеса. Важната промяна се състои в намаления броя на платежните нареждания, които работодателите и самоосигуряващите се лица попълват ежемесечно за внасяне на осигурителни вноски. От 01.01.2010 г. отпадат 62 осигурителни кода за вид плащане (около една втора) от всички 120 кода, които се използваха досега. Това се дължи най-вече на закриването на специално обособени кодове за вид плащане за държавното обществено осигуряване за вноските за лица родените след 31 декември 1959 г. Дължимите вноски към закритите кодове на ДОО за родените след 31.12.1959 г. лица следва да се превеждат по съответстващите им кодове за вноските за лицата родени преди 01.01.1960 г. Например вноските за закрития код 550441 се превеждат по код 550401, тези за закрития код 550442 – по код 550402. Дължимите суми за вноските по закритите кодове се внасят по съответния код за вид плащане с един и същи платежен документ, заедно с вноската, за която поначало е приложим този код. Не е необходимо сумите за вноските по закритите кодове да се внасят с отделен платежен документ или да се обособяват като отделна позиция в платежния документ „Преводно нареждане/вносна бележка за плащане от/към бюджета (многоредово)“. Изключение от това правило се допуска в случаите, които поначало изискват внасяне на сумата с отделен платежен документ – например различие в документа по който се плаща – ревизионен акт или декларация и периода, за който се отнася плащането.
Вноски от самоосигуряващите се лица за държавно обществено осигуряване и здравно осигуряване при годишно изравняване на доходите за предходна година, след подаване на данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ и тази година се правят като в платежния документ се попълва ЕГН, ЛНЧ или служебен номер издаден от НАП. Кодът за вид плащане при годишно изравняване за държавно обществено осигуряване е 550406 и за здравно осигуряване е 560401. Когато се внасят вноски за годишно изравняване на осигурителния доход за други предходни години (напр. 2008г. и 2007г.) се вземат предвид размерите на осигурителните вноски за съответната година,определени в Закона за бюджета на ДОО, съответно в Закона за бюджета на НЗОК.
Актуалните списъци с банковите сметки на офисите и ТД на НАП, действащите кодове за вид плащане през 2010 г. и попълнени примерни образци на платежни документи се намират на интернет страницата на НАП на адрес www.nap.bg, раздел „Плащане“.
Грешки в платежните лишават от здравни права
25 млн. лв. пести бизнесът от такси за плащане на данъци и осигуровки
Грешки в платежните нареждания могат да станат причина за прекъсване на здравноосигурителните права, напомнят от приходната администрация. Според експертите превеждането на грешна сума за здраве или пропуск да се впише име или ЕГН на задълженото лице в платежното, могат да доведат до неточно плащане и здравните права да не бъдат възстановени.
Съгласно последните промени в законодателството, които са в сила от началото на 2010 г., вноските на самоосигуряващите се вече се правят по ЕГН, а не по БУЛСТАТ, както бе до края на 2009 година.
Експертите съветват преди да се нареди плащане на осигуровките да се провери точният размер на вноските и на лихвите, които се дължат, за да не се окаже, че парите, които са внесени са недостатъчно. Препоръчително е, когато български гражданин не е внасял здравните си осигуровки за продължителен период, да преведе парите с отделно платежно нареждане за всеки месец. Така се гарантира коректното плащане и бързо възстановяване на загубените здравноосигурителни права. От НАП обещават до седмица да публикуват в сайта си електронен здравен калкулатор, който автоматично изчислява неплатените вноски за здраве, заедно с лихвите. Здравният статус вече може да се проверява и по телефона на цената на градски разговор от цялата страна. Номерът на информационния център на НАП е 0700 18 700.
Примерни платежни нареждания за плащане на различните видове осигурителни вноски, банковите сметки и кодовете за плащане са публикувани на сайта на НАП – www.nap.bg, в рубриката „Плащане“.
От НАП припомнят, че от началото на годината бяха закрити две сметки и вноските за фонд „Гарантирани вземания на работници и служители“ и за Учителския пенсионен фонд вече не се правят по отделни сметки, а по тази за приходите на държавното обществено осигуряване. По изчисления на приходната агенция тези промени спестяват на бизнеса и гражданите около 25 млн. лв. годишно, заради това, че плащанията на данъци и осигуровки се правят с по-малко платежни нареждания, респективно с по-малко банкови такси.