Дара Христова, dara@newbusiness.bg

Данъчните вече ще се консултират с финансовия министър, с шефовете на Националния осигурителен институт (НОИ) и Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) преди да издават указания, тълкуващи нормативите. Парламентарната Комисия по бюджет и финанси прие на 22 април на първо четене проект за изменение и допълнение на Закона за НАП, съгласно който изпълнителният директор на приходната администрация задължително трябва да съгласува издаваните от него указания с финансовото министерство, а в случаите когато става дума за осигурителни вноски и с НОИ и НЗОК.

„Направеното в проекта предложение за изменение и допълнение на Закона за Националната агенция за приходите цели осигуряване на повече гаранции за избягване на едностранчивост и некоректност при издаването на задължителните указания на НАП относно единното прилагане на данъчното и осигурителното законодателство“, пише в мотивите на законопроекта. Според вносителите, по този начин се осигурява в по-голяма степен възможността за недопускане на грешни преценки и несправедливи практики.

От НОИ подкрепиха предложенията на кабинета. „Все пак става дума за случаите, в които се събират и вноски от Осигурителния институт, което касае правата на осигурените лица. Необходимо е да се премине към тази съгласувателна процедура, защото всички ние можем да бъдем сменени в даден момент, но законите остават. По този начин ще подобрим правната технология“, коментира управителят на НОИ Христина Митрева.

Традиционно, опозицията обаче не беше „очарована“. „Наистина ли мислите, че министърът няма механизъм, с който да контролира издаваните указания. Нека не се правим на толкова наивни. Има си добра и работеща данъчна администрация и законно разписани процедури, с които да се контролира. Дайте тогава и КАТ да си съгласуват указанията с Цветан Цветанов. По този начин ще блокираме администрацията! Министърът и сега може да осъществява такъв контрол, нищо не му пречи. В момента се опитваме да направим от един прецедент изцяло нов закон“, заяви депутатът от БСП и бивш шеф на комисията по бюджет и финанси Румен Овчаров. Екс финансовият министър Пламен Орешарски също не подкрепи законопроекта. Според него подобна практика не е добра, защото противоречи напълно с логиката, по която е създадена приходната администрация. „НАП е независим орган, който не би трябвало да се влияе от политически настроения. Трябва ли събирането на данъците да зависи толкова от политическа фигура, каквато е финансовия министър“, посочи Орешарски.

Председателя на комисията Менда Стоянова обясни, че идеята на предлаганите текстове е правомощията на шефа на НАП да останат същите, но да издава своите указания, след получаване на становища от министъра на финансите и министъра на труда и социалната политика. От БСП обаче видяха и правен проблем. Според Мая Манолова указанията не подлежат на съдебен контрол. „Потърпевшите могат да си търсят правата по съдебен път само ако са обложени неправилно“, обясни Манолова.

Впрочем казусът около закона за НАП и това кой и как да тълкува данъчните нормативи се оказа доста сериозен. Неотдавна приходната администрация сериозно притесни цялото блогърско общество с едно от своите указания, според които те задължително трябва да се осигуряват. В предишния брой писахме също за още един стар проблем. При положение, че всички доходи от „Гугъл“ бъдат декларирани, все още не е ясно как седи въпроса с осигуровките и дали даден блогър например се занимава професионално с някакъв сайт или това се води за хоби. Ако дейността е професионална, то ще трябва да се плащат и осигуровки и в повечето случаи – да се регистрира фирма, било то и едноличен търговец. В случай пък, че поддържането на даден сайт е просто хоби, няма нормативно признати разходи. Според счетоводните канони блогът например се смята за творчески сайт и има 40% нормативно признати разходи. Очевидно обаче, за да се разсеят всякакви съмнения около тази тема, на данъчните ще им се наложи да издадат някое и друго указание (колкото и да не им се иска и колкото и да са скептично настроени към фрийлансърското общество). Само че този път ще питат Симеон Дянков, НОИ и НЗОК как да бъде приложено законодателството, защото не им е за първи път на родните данъчни да всяват паника…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *