ЕЦБ наложи нови правила за кредитирането

Европейската централна банка (ЕЦБ) ще промени правилата за отпускане на кредити към търговските банки в еврозоната. Това заяви в четвъртък, 9 април президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише.
Промените влизат в сила от 1 януари 2011 г. От тази дата се въвежда многостепенна система за оценка на рисковия марж върху обезпеченията с рейтинг от BBB- до BBB+, с които търговските банки получават пари от ЕЦБ.

Рисковият марж се начислява като процент от общата стойност на обезпечението – стойността му се изважда от тази на обезпечението и така се получава сумата, която търговската банка може да получи срещу това обезпечение.
Това означава, че ако една банка има обезпечение на стойност 1 млн. евро при рисков марж от 5%, ЕЦБ ще й отпусне заем на стойност 950 хил. евро.

В момента ЕЦБ начислява един и същ рисков марж от 5% на обезпеченията, които ще бъдат засегнати от промяната на правилата. Реформата ще въведе различни стойности, които ще зависят от качеството на обезпеченията.

По думите на Трише инструментите с най-кратък матуритет и най-голяма ликвидност ще имат най-малък рисков марж. Това означава, че срещу тях банките ще получават най-много пари от ЕЦБ. Повече детайли върху новата система монетарната институция ще предостави през юли, обяви президентът на ЕЦБ.

ЕЦБ потвърди още, че няма да завишава рейтинговите условия, при които банките получават заеми от монетарната институция. В момента търговските банки обезпечават заеми от ЕЦБ с рейтинг поне BBB-. Опасенията на икономистите бяха, че от следващата година прагът ще се качи до A-.

При такава ситуация имаше опасност банките да не могат да използват като обезпечение гръцки държавни облигации.
Обявените от ЕЦБ промени предизвикаха коментари сред анализатори именно по линия на Гърция. Според икономиста на Fortis Ник Конис реформата може да се окаже известна тежест за южната ни съседка. „Вече няма никаква опасност гръцките облигации да не покриват изискванията на ЕЦБ.

Но новата система за отпускане на кредити със сигурност не е в полза на страни с нисък рейтинг като Гърция“, коментира Конис.

Източник: http://insurance.profit.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *