Документи за регистрация на дружество с ограничена отговорност

Несъмнено дружество с ограничена отговорност е най-предпочитаният търговски модел в страната. Причините за това са много, като част от тях са свързани с предимствата на по-ниските данъци, осигуровки, лимитираната отговорност и възможностите за ограничаване на разходите.

Освен това самата процедура по регистрация на ООД се оказва и изключително бърза. Ако попаднете на добър специалист, който да ви съдейства, може за броени дни да се сдобиете с нов бизнес, който чака да заработи на пълна пара.

Процедурата изисква подаване на строго определени от закона удостоверяващи съответните обстоятелства документи. В случай, че бъдат спазени всички изисквания може да получите положителен отговор в рамките на до 2-3 дни. Затова тук представяме пълния списък с необходими документи за регистрацията на ново ООД и разясняваме някои важни акценти около процедурата, които следва да ви ориентират за това какво ви предстои.

Всички необходими документи за регистрация на дружество с ограничена отговорност в България

Има няколко предварителни стъпки, които трябва да предприемете за събирането на документите. В тях влизат откриването на набирателна сметка на дружеството и внасянето на определения в закона минимален капитал, избор на управител/управители и посещение на управителя при нотариуса за подготовка на някои специфични документи. Ето и какво трябва да съдържа пълният наръч:

  • Заявление за регистрация на ООД;

Това е основният документ, който „отваря вратите“ за прилагането на останалите. Необходимо е той да следва образеца, публикуван на сайта на ТР.

  • Дружествен договор или учредителен акт;

Той закрепва основни атрибути на дружеството, включително членство, управление, капитал и пр.

  • Протокол от ОС на членовете;

Той документира взетите решения на проведеното събрание за учредяване на дружеството.

  • Декларация по ЗТР за истинност на заявените обстоятелства;
  • Декларация по ЗТР относно забраната за конкурентна дейност;
  • Решение на ОС за назначение на управленския орган;
  • Нотариално заверено и подписано от управителя съгласие за управление;
  • Спесимен на неговия подпис;
  • Декларация на управителя, че отговаря на законовите условия;
  • Документ за внесения капитал;
  • Бележка за заплатена такса за регистрация на ООД.

Акценти при подаване на документи за откриване на ООД

Следва да имате предвид, че обликът на списъка с необходимите документи при регистрация на ООД от чуждестранно лице е сходен, но с определени отлики. Затова е най-добре да се обърнете към адвокат, който се занимава с откриване на фирми с ограничена отговорност на името на чужденци.

Документите се подават в звено на Търговския регистър, независимо от седалището на търговеца. Само управителят има право да ги подаде, освен ако не е направено пълномощно на друго лице, най-често адвокат, занимаващ се с фирмените правни дела. Ако търсите опитни адвокати, които да се заемат с процедурата, TechLex.bg имат дълбока експертиза в областта и предлагат не само необходимото съдействие по регистрация на ООД, но и последващо обслужване на бизнеса.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *