Първото стартъп селище, което обединява усилията на три европейски държави – България, Финландия и Испания, ще бъде създадено в рамките на инициативата Global StartupVillages. Официален старт на програмата беше даден в края на миналата седмица по време на Третата уникална среща на върха Unique Summit в Брага, Португалия, от председателя на „Български бизнес форуми“ Димитър Василев и Артуро Вилар, основател и координатор на инициативата Global StartupCities.
Реализацията на проекта за стартъп селище ще започне през 2023 г. От всяко от трите селища ще бъдат избрани по трима предприемачи. Те ще бъдат подпомогнати с менторство и финансиране така, че да развият бизнеса си от локален в глобален.
От българска страна в проекта участва „Еко Иновейшън Хъб Стартъп Вилидж Чупрене“. Във видинското село Чупрене, разположено на 20 км от Белоградчик и на 13 км от сръбската граница, живеят постоянно около 520 души. Стартъпи в три направления ще се състезават за финансиране там. В технологичната сфера тече подготовка за създаване на бизнес инкубатор с акцент върху ИТ специалистите и аутсорсинга. Той ще бъде разположен в общинска сграда на 3 км от Чупрене. Другите две области са традиционните за региона билкарство (събиране, вторична преработка, култивация на билки, горски плодове, манатарки), както и дърводобив (създаване на малки семейни работилници за бутикови изделия от дърво).
Като координатор на инициативата StartupVillages Europe, Димитър Василев работи по програмата вече трета година с подкрепата на еврокомисаря за иновации, научни изследвания, култура, образование и младежта Мария Габриел и на вицепрезидента на ЕК и президент на Европейския комитет на регионите Дубравка Шуица. „През това време подкрепихме и показахме реални млади хора, предприемачи от селата, стартирали локален бизнес и превърнали го в глобален. Показахме реални примери за подобни предприемачи от България и от Испания, заяви председателят на „Български бизнес форуми“.
Целта на Global StartupVillages, както и на новия проект, е именно развитие на отдалечените региони и селата така, че никой да не се чувства изоставен. Всеки, дори и в най-отдалеченото от столицата селище, да има равен достъп до внедряването на иновации и до инвестиции, които да ги подпомагат, коментира Димитър Василев.
Освен в Европа, глобалната мрежа на стартъп селата разширява териториалния си обхват след Unique Summit – Брага, към Азия и Африка. По време на форума към нея се присъединяват Южна Корея и Мозамбик.
Третата уникална среща на върха в Брага беше открита от президента на Португалия – Марселу Рибелу ди Соза. Той отправи поздрав към участниците, в който отбеляза, че българската делегация е третата по големина на форума с представители на стъртъпи, университети, неправителствени организации, клъстери и общини.
На Unique Summit в Брага присъстваха над 50 делегации от цял свят. Българският президент Румен Радев изпрати поздравителен адрес, който беше връчен на кмета на Брага Рикардо Рио от координатора на българските делегати Димитър Василев. „Това събитие е истинска насочена към практиката глобална инициатива, която обединява екосистемите по целия свят“, се посочва в писмото. Президентът Радев отбелязва, че Варна е сред инициаторите на мрежата „Стартъп градове“ (StartupCities) и се надява, че и други градове у нас ще я последват.