Когато дори само част от покрива се повреди, е необходим спешен ремонт. Най-добре би било да се обърнете към специалисти, например, ако сградата е в столицата да потърсите фирма за ремонт на покриви в София.
Какво още е важно да знаем?
Точна оценка на щетите ще бъде възможна, когато установим наклона на покрива (като се вземат всички предпазни мерки). При големи наклони е по-добре да го направите от асансьор или скеле, тъй като дори закрепването с въже не гарантира безопасност, когато под покрива има невидими повреди, които могат да доведат до срутване на по-голяма част от него.
Трябва да внимаваме и при проверка на покрива отвътре – в никакъв случай не се опитвайте да премахнете повредената конструкция, без да поддържате правилно останалата част от покрива.
Повредите могат да включват само покривния слой или обшивката, както и други покривни слоеве и дори носещата конструкция. Във всеки случай всички хлабаво закрепени фрагменти на покрива трябва да бъдат отстранени възможно най-скоро, защото когато бурята се завърне, те могат да причинят допълнителни щети и да представляват заплаха за околната среда.
Временна защита срещу валежи
Следващият етап е временна защита срещу валежи, като се използват материали, налични „на място“. Тънките строителни фолиа не са подходящи за тази цел, защото се закрепват трудно, а по-силен порив на вятъра със сигурност ще ги откъсне от покрива. От друга страна, брезентът ще осигури леко и бързо покритие – при условие, че е окачен над билото и добре закрепен с въжета.
В случай на покриви, покриващи тавана с изолация, е необходимо да се провери дали минералната вата се е намокрила. Въпреки че това е хидрофобен материал с намалено поглъщане на вода, след обилни валежи водата може да остане върху пароизолационния слой. Дълготрайната влага може да доведе до развитие на гъбички в покривната конструкция, а самосъхненето е практически невъзможно.
В такива ситуации влажната вълна се отстранява, конструкцията изчаква да изсъхне и топлоизолацията се полага отново. Повредата на монтажните елементи и конструкции се отстранява чрез тяхната подмяна или укрепване. Други конструктивни елементи, като греди или греди, могат да бъдат подсилени с подложки, заковани от двете страни в случай на повреда. Тези елементи трябва да имат същото напречно сечение като ремонтирания елемент.
От друга страна, отслабените връзки – след проверка за по-сериозни деформации – са подсилени със стоманени дърводелски фуги, фиксирани с пирони или винтове. За повече подробности – https://покрив.com.