Как COVID-19 повлия на технологиите. Усетете новата реалност

 

Пандемията на коронавирус обърна живота ни с главата надолу. Нека да видим как новите технологии помагат във времената на социално изключване. Ниска смъртност, висока честота на инфекция, дълъг инкубационен период, липса на естествен имунитет в популацията, това са основните характеристики на вируса COVID-19, предизвикал развитието на пандемия.

В Европа страни като Полша, Франция, Русия или Германия са изправени пред ситуация, с която не е трябвало да се справят повече от 100 години. Преди избухването на пандемията на коронавирус през 2009 и 2010 г. светът се сблъска с грипната пандемия A / H1N1, известна още като „свински грип“, но ситуацията не беше толкова сериозна, колкото днес. Пандемията SARS-CoV-2 беше причинена само преди четири месеца в Ухан, Китай. Вирусът навлезе в Европа, която сега е епицентър на пандемията през февруари / март, което съвпада със зимните ваканции. Ски курорти и публични събития предизвикаха бързото разпространение на коронавирус в цяла Европа. Появата на силно заразния вирус SARS-CoV-2 принуди националните правителства да въведат нови правила. Гражданите на България и други страни трябва да свикнат да живеят в нови условия, мотивът за които е социалната дистанция. Поддържането на социална дистанция и предотвратяването на напускането на дома са основните инструменти в борбата с коронавируса. В този момент стават необходими нови технологии, които помагат да намерим себе си в новата реалност.

 

Отдалечената работа като нов модел за сътрудничество в епохата на пандемията

Отдалечената работа сама по себе си не е нова, но в глобалнтаа пандемия тя придоби различно лице. Работодателите трябваше да изпратят повечето от служителите си у дома. В най-големите компании стотици хора са принудени да работят и да си сътрудничат с колегите си, като използват налични технологии. Пандемията на коронавирус се превърна в изпит за компютърната инфраструктура на много компании. Служителите в офиса са принудени да се научат да работят дистанционно у дома. Това изисква не само правилното разпределение на личния и деловия живот, но и обучение за използване на нови инструменти.

Видео разговорите като новата „нормалност“

В ерата на пандемията видео комуникацията играе важна роля, която ни позволява да поддържаме „нормален“ живот. Предприемачите използват специални решения за телеконференции, като Zoom или Skype, които позволяват да се обединяват много потребители едновременно и предоставят възможност за работа в групи. В свободното си време обществото е много по-вероятно да използва видео разговори чрез такива популярни месинджъри като Messenger, WhatsApp и Signal. Те ви позволяват да разговаряте с приятели и семейство, без да напускате дома си.

Електронно обучение и дигитална школа

Карантината не означава, че студентите са свободни. Благодарение на съвременните образователни системи, те могат да продължат да получават образование от дома. Отново новите технологии и достъпът до Интернет не позволяват карантината да наруши значително ежедневието ни. За съжаление, дистанционното обучение понастоящем не може да замени изцяло класическия модел на обучение, защото Онлайн изпитите все още не са официално признати.

Карантинното време не означава, че някоя държавна администрация е спряла да работи до по-нататъшно уведомление. Въпреки факта, че сградите на офиси, съдилища и други организации бяха физически затворени, благодарение на значителното технологично развитие, повечето официални въпроси могат да бъдат решени онлайн.

Онлайн пазаруването намалява риска от заболяване

Благодарение на универсалния достъп до мрежата и усъвършенстваните системи за електронна търговия, въпреки преобладаващата пандемия на коронавирус, можем да правим покупки, без да излизаме от дома. Компаниите правят всичко възможно да задоволят нуждите на своите клиенти през този труден момент. Благодарение на съвременните мрежови системи е възможно дори безконтактно получаване на готова храна и хранителни продукти, както се случва при доставка с foodpanda . В някои страни компаниите стигнаха дотам, че използват безпилотни въздушни системи за по-нататъшно намаляване на човешкото взаимодействие.





Нов свят и стари навици

 

 

Светът се промени значително в условията на глобална пандемия на коронавирус, но навиците на гражданите остават същите. Чувството за опасност кара хората да пият повече и да приемат други лоши навици, които им позволяват да забравят за проблемите си, поне за известно време. Също така, в този аспект от нашия живот, новата технология има много да каже. Най-големите технологични компании, произвеждащи тютюн, започнаха активно да въвеждат електронни нагреватели за тютюн, които, според тях, работят почти като класическа цигара, благодарение на която 90% от вредните вещества не влизат в белите дробове на пушачите и пасивните пушачи в непосредствена близост.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *