Какви са връзките между навиците за плащане на бизнеса и какво влияние имат те върху икономиката и обществото в Европа?
Според ежегодното проучване на ЕОС Груп “Навици на плащане в Европа“, проведено съвместно с международния институт за пазарни проучвания Kantar TNS в 16 европейски държави през 2017г., България за поредна година се нарежда на първите места по несъбрани вземания.
За българския бизнес просрочените дългове в голяма част от случаите довеждат до сериозни проблеми.. Според проучването 22% от фактурите се забавят, а 4% изобщо не се плащат (т.е. биват отписани).
При бизнес клиентите процентът е дори по-висок – 27% от фактурите, издадени към фирми-контрагенти, се плащат със закъснение или изобщо не се погасяват, при средно за Европа ниво от 23%. И така, последиците са, че 56% от компаниите регистрират намаляване на печалбите, а 24% твърдят, че са сериозно застрашени от фалит. В отговор, най-често предприеманите мерки от страна на компаниите са ограничаване на инвестициите, съкращаване на персонала и увеличаване на цените. По този начин просрочените плащания засягат пряко крайните потребители.
Повишаването на ликвидността е цел за всяка компания. За да продължи своя ръст, финансовите рискове трябва бъдат сведени до минимум. Големият брой неплатени дългове са не просто голям проблем, а една от най-сигурните спирачки за инвестициите.
Съществува ли решение?
Все повече компании започват партньорство с колекторски агенции, които им помагат в събирането на вземанията. Усърдната им работа връща над 9% от годишния оборот на компаниите. Предимствата на работата със специализирани в тази дейност агенции са безспорни. Използването на съвременни методи, намирането на индивидуални решения, както и професионалната грижа за събиране на дълговете са отлични предпоставки за по-ефективни резултати. Професионалното управление на вземания благоприятства движението на паричния поток в бизнеса, като в същото време той не губи фокуса от дейността си. Възстановените пари най-често се използват за откриване на нови работни места, инвестиции и погасяване на собствените им задължения.
ЕОС Матрикс добавя, че в основата на процеса по ограничаване на просрочените плащания е по-добрата информираност относно значението на несъбраните вземания за икономиката и осъзнаването на персоналната отговорност на всеки от нас за състоянието й. Това е причината EOS да продължава да инвестира в проучвания и анализи на разплащателните практики в европейските държави и да полага усилия в посока повишаване на информираността по темата в обществото.