Ревю: Asus ZenFone 5 – икуствен интелект на приемлива цена

Името на тайванската компания ASUS отдавна се свързва предимно с висококачествени лаптопи и настолни компютри, докато успехите на компанията в сферата на смартфоните все още не са на това ниво.

 

По време на MWC тази година обаче, ASUS представи ZenFone 5, който определено заслужава внимание. Екипът на NewBusiness.bg получи възможност да се запознае отблизо с устройството и да направи ревю на неговите иновативни функционалности, както и изкуствения интелект.

 

Първото, което привлече погледа ни още с отварянето на кутията е 6.2 инчовият Infinity дисплей в съотношение 19:9 и с резолюция 2160 х 1080 пиксела. Корпусът на устройството е изработен от закалено стъкло Gorill Glass, а рамката му е от алуминий и като цяло дизайнът силно напомня този на iPhone X.

 

Що се отнася до хардуера, ZenFone 5 спада към средния клас устройства със своя осемядрен процесор Snapdragon 636, работещ на 1.8 GHz, видеоускорител Adreno 509, 4 GB оперативна и 64 GB вградена памет със слот за microSD карти. Задната му камера е двойна с един 12 мегапикселов сензор Sony IMX363 и един 8 мегапикселов с широкоъгълен обектив. Тя предлага бърз автофокус и електронна стабилизация, както и двуцветна LED светкавица и може да снима 4К видео.

 

Акцентът в ZenFone 5 обаче е върху изкуствения интелект, който с помощта на машинно обучение ще следи резултатите от заснемането и ще прави нужните корекции за по-добри кадри.

 

Всъщност сериозните софтуерни функции в телефона се задвижват от изкуствения интелект, както повелява основната тенденция тази година. AI контролира всичко, от камерата до зареждането, нотификациите и дори мелодията на звънене в зависимост от нивото на шума в околната среда. Така, дори и да забравите да го настроите, в офис ZenFone 5 ще зъвни тихо, а в шумния бар след работа – силно, за да го чуете, въпреки музиката.

 

AI контролира и температурата на цветовете на екрана, в зависимост от нивото на осветеност и дори цветните акценти на текста, възоснова на тапета. Имаме и AI Boost или овърклок с друго име, който позволява да манипулирате процесора за по-интензивни задачи, което разбира се ще доведе и до по-бързото изтощаване на батерията. Както вече споменахме, изкуственият интелект контролира и зареждането, за да запази батерията в дългосрочен план. Така, ако имате навика да оставяте телефона си на зарядно през нощта, AI ще го зареди до 80% и ще го задържи на толкова до рано сутринта, преди да се зареди напълно точно когато се събудите.

 

Разбира се всички тези малки удобства трудно могат да бъдат забелязани в реалния живот, но те са тук за наше улеснение и с тях ASUS цели да ви предостави едно наистина по-добро потребителско изживяване, на цена доста по-виска от тази на iPhone X, въпреки външната прилика между двата смартфона.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *