Какви са свойствата на дървесината?

Дървесината е неизменна част от живота на хората по целия свят. Мебели, къщи, подови настилки, ламперии, тавани, греди, дъски, талпи, летви и изобщо производството на дървен материал е жизненоважна индустрия. Можете да намерите фасониран дървен материал на https://www.emsien.com/

Многото дървесни видове предлагат различни възможности за употребата им. Свойствата на дървесината зависят от вида й. А самите свойства са критериите, по които се взима решение, каква дървесина да се използва и за какво.

 

Накратко ще ви представим кои са основните свойства на дървесината.

 

 

Цвят, мирис, текстура и блясък на дървесината

 

 

Тези свойства се предопределят основно от вида и възрастта на дървото. Но влияние може да окажат и условията на растеж, както и природното състояние на дървесината, тоест доколко има наличие на дефекти. Върху тези свойства влияят и външни фактори – от климатични до начина на дърводобив и съхранение на дървения материал.

 

Какво е цвят на дървесината?

 

Дървесината има много различни нюанси. Например, дъбът може да се срещне от 20 различни цвята, дори до 40 нюанса. Цветът в повечето случаи има значение за производството на мебели. Но не по-малко е неговото значение, когато се изработват произведения на изкуството от дървесина. Големите пана от дърворезба и пластики от широколистна дървесина са много ценени и имат висока стойност в изкуството.

 

Цветът на дървесината може да се променя с годините. Процесът на стареене е под влиянието на въздух и светлина. Понякога влияние върху цвета оказват и поражения от гъбички. Водата също влияе върху цвета на дървото.

 

Примери за естествени цветове на дървесината

 

Бяла дървесина – бреза, смърч, ела, липа, топола

Червеникаво бял цвят имат клена, бук, елша

Жълт цвят на дървесината има смрадликата

Жълто –кафяв – бряст или кестен

Жълто-зелен – акация

 

Цветовете на дървесината са неустойчива характеристика при повечето видове. Дървесината съдържа дъбилни вещества, както и смоли, които се поддават на окисляване и този процес променя нюансите.

 

Друг фактор по който може да има различия в цветовете е от кое място на стъблото е изрязана съответната дървесна маса.

 

 

Какво е блясък на дървесината?

 

Блясъкът, както и цветът зависят от осветлението, когато вече дървесината е обработена. Но природните причини за блясъка на дървото са вида му, сърцевинните лъчи, структурата, влажността, както и състоянието на дървесината.

 

Способността за отразяване на светлинните лъчи на всеки вид дървесина предопределя блясъка на дървото.

 

 

Примери

 

Брезата и бука имат полуматов блясък. Докато кленът, например, има копринен блясък. Счита се, че с най-голям блясък са дъбът и акацията. С по-слаб блясък на дървесината са черешата, габъра и иглолистните дървесни видове. Тополата и липата имат матов блясък.

 

Начинът по който е срязано дървото също дава отражение за вида на блясъка му. Когато дървото е рязано по посока на влакната, тогава светлината се отразява по-добре сравнение с това, когато дървесината е срязана по начин, който влакната се прерязват. Тогава отражението е по-дифузно.

 

Разбира се и видът на светлината също влияе на дървесния блясък. Дори само промяната на посоката на светлината може да придаде блясък на матираните повърхности, а светлите цветове да станат тъмни. Тази характерност на дървесината се използва много често при създаването на различни сюжетни композиции, както и при производството на паркет.

 

Гланцът на дървото най-често има значение, когато се използва за изработка на продукти без допир. А когато една дървесина започне да губи от блясъка си, това е знак, че тече процес на разпадане.

 

 

Какво е мирис на дървесината?

 

Повечето дървесини имат свой специфичен мирис. Той е в пряка зависимост от вида на дървото и съдържащите се в него смоли и дъбилни вещества. Миризмата на дървесината е и критерий за нейното състояние и предназначение. Характерният мирис на всяка здрава дървесина се променя, когато тя е нападната от гъбички и всякакви микроорганизми, което води до загниване.

 

Ароматните вещества съдържащи се в дървесината са най-силни при иглолистните дървета. Но широколистният дъб също има осезаем мирис.

Дървесният аромат остава и след обработката на дървесината. Например, качествените дървесни пелети имат приятната горска миризма. Въпреки че, при пелетите трябва да бъдете внимателни. Ароматът им е един от критериите, по който да разберете тяхното качество. Ако той е твърде остър, вероятно това е мирис на химически съставки. Не бива да купувате такива дървесни пелети.

 

Какво е текстура на дървесината?

 

След напречен разрез на дървесината се виждат различни форми. Тези форми се определят като текстура. Всяка обработена дървесина има своеобразна текстура, която е характерна за различните дървесни видове. Това са пръстените, сърцевината, оцветяването, което е различно според годините на дървото. Текстурата се предопределя и от начинът по който се прави разреза и обработката, както и от инструментите, с които се извършват тези манипулации. Има значение дали се използва трион и какъв е той, дали и как се рендосва и т.н.

 

Текстурата дава стойност на дървесината, която е особено важна при производството на произведения на изкуството и мебели.

 

С най-красива текстура се считат орехът, дъбът, махагона и др.

 

 

Какво е влажност на дървесината?

 

Водата, която съдържа дървото определя процента му на влажност. Тази влажност се степенува, защото също е определяща за свойствата и качествата на дървесината.

Мократа дървесина е с влажност над 100%, тя е стояла дълго във вода. При прясно отсечената дървесина влажността е от 50% до 100%. Сушената на открито по естествен начин дървесина е с около 15 -20% влажност. А тази на закрито – 8 – 12%. Изсушената механично дървесина може да достигне 0% влажност.

Когато дървесината е с висока влажност, обработването й е по-трудно. Влажността на дървеният материал влияе на якостта му. А и създава риск за загниване и развитие на микроорганизми.

Влагата може да повлияе на напукването и видоизменението на формата на дървесния материал.


От друга страна мократа дървесина се огъва по-лесно, ако това е целта на обработката й.

 

Кои са физичните и механичните свойства на дървесината?

 

Физичните свойства на дървесината са плътност, топлопроводимост, звукова проводимост, електрическа проводимост.

 

Механичните свойства на дървесината са якост, твърдост и издръжливост.

 

Какви недостатъци има дървесината?

 

Всичко, което е различно от нормалния строеж на дървесината и нейните свойства, може да се приеме като вероятен неин недостатък. Това е предпоставка и за риск при използването й в различни предназначения. Недостатъци може да има във формата на стъблото или в строежа на дървесината. Тези недостатъци се получават под различни влияния, но главно от не доброто въздействие на външните фактори. Често, недостатъците могат да са и в резултат на механични повреди.

 

Как се окачествява дървесината?

 

Има три основни фактора, по които се окачествява дървесината:

 

По размери и разстояние между чеповете.

По размерите на пукнатините.

По наклона на влакната при естествен сбег. При облата дървесина разликата между двата диаметъра отнесена към дължината се нарича сбег.

 

Окачествяването се извършва визуално и машинно. С машинното окачествяване се установява якостта на дървеният материал.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *