Люба Спасова

 

Въпреки че икономическата криза намали значително възможностите за развитие, мнозина анализатори все пак напомнят, че всяка криза реално представлява изходната позиция за следващия етап на ръст в икономиката. Което означава, че фирмите трябва да са готови за този ръст. Следвайки този принцип, NewBusiness.bg се огледа за някои полезни предложения в областта на трудовия пазар. И тъй като фирмите днес усилено търсят специалисти, поставихме акцент върху подбора и квалификацията на кадри. Оказа се, че Европейският социален фонд, който финансира оперативната програма „Развитие на човешките ресурси”, е изключително щедър в тази област и подпомага напълно безвъзмездно работодателите с  добри идеи за

бъдещо осъвършенстване на персонала.

За последните два месеца Агенцията по заетостта, която управлява парите от европейските фондове в тази сфера, даде началото на пет нови схеми по оперативната програма. Фирмите имат шанс да усвоят общо 309 млн. лв., стига да подготвят необходимите документи и проекти до края на октомври 2010 г. В средата на септември догодина изтича и крайният срок за кандидатстване по част от схемите, стартирали в началото на 2008 г., по които се отпускат още около 40 млн. лева. Средствата са предназначени за квалификация и обучение на безработните в страната и на съкратените работници, за обезщетения на служителите с намалено работно време заради кризата, както и за покриване на транспортните им разходи до работното място.

Работодателите, които се нуждаят от допълнителен

персонал със специфични умения,

могат да се огледат за подходящи безработни в бюрата по труда, а след това да ги запишат на курсове за придобиване на професионална квалификация. Начинанието ще им излезе напълно безплатно, ако кандидатстват по схемата „Квалификационни услуги и насърчаване на заетостта”, която стартира в началото на юни. Общият й бюджет е 36 млн. лв. и е предвиден за обучението на 18 хил. души, като целта е половината от тях да бъдат наети на работа за не по-малко от девет месеца.  По програмата могат да кандидатстват обучаващи институции и организации, социално-икономически партньори и работодатели, които подадат проекти до 30 октомври 2010 г.

Огромният плюс за фирмите

е, че могат сами да избират безработните, които да преминат курсове, както и сферата на обучение. Заедно с това имат правото да посочат предпочитана от тях обучаваща институция и да я впишат като свой партньор в проектното си предложение към оценяващите органи. В тази връзка целевите групи, които ще се ползват с приоритет при оценяването, са младежите до 29 годишна възраст, жените, които дълго са отсъствали от работа поради отпуск по майчинство, хората с увреждания и лицата, регистрирани в бюрата по труда повече от година (т. нар. неактивни и обезкуражени хора). Максималният размер на средствата, които ще се отпускат за обучението на един безработен, е 1000 лв., като общата стойност на един проект не може да надхвърля 200 хил. лева. Самите курсисти също ще бъдат стимулирани да участват в процеса, защото освен парите за обучение ще получават по 5 лв. под формата на

стипендия за всеки присъствен учебен ден.

Агенцията по заетостта вече организира информационна кампания за всички желаещи да се възползват от европейското финансиране. От 10 юни графикът й е публикуван на Интернет страницата на агенцията в рубриката „Европейски фондове и международни проекти“. В същата рубрика работодателите могат да открият и всички необходими документи за кандидатстване по активните програми, управлявани от агенцията. 

Допълнителни възможности за професионално обучение

или придобиване на т. нар. ключови компетентности, но не за безработни, а за лица, наети на трудови договори, предлага схемата „Аз мога”. Предвидените по нея 26 млн. лв. ще се отпускат за професионална квалификация и придобиване на т. нар. ключови компетентности на 27 хил. заети. Това включва курсове за владеене на чужд език, за работа със специализирани софтуерни приложения и програми, за подготовка на презентации, водене на преговори или разрешаване на конфликти, включително и за

създаване на проекти или нов бизнес.

Едно от условията е обучението да се извършва в извънработно време, за което е необходимо работодателят да даде своето съгласие, като попълни специална декларация. Служителите от своя страна могат да посещават курсовете в продължение на 2 до 6 месеца и ще получават ваучери за обучение на различна стойност в зависимост от периода и квалификационната степен, която ще получат на финала. Всички необходими документи за кандидатстване по тази схема се намират на Интернет страницата на Агенцията по заетостта. 

Ангажирайки се с проблемите на пазара на труда у нас, предизвикани от световната финансова криза, Европа отпуска не малко средства и за насърчаване на хората,

които останаха без работа в края на миналата година.

Точно към тях са насочени 150-те млн. лв. по програмата „Развитие”, чиято цел е в продължение на 12 месеца да покрива разходите за обучението на 40 хил. души, заедно със заплатите и осигуровките на 32 хил. от тях, които след това бъдат наети на работа за поне девет месеца. Принципът на финансиране е сходен с този на вече споменатите схеми – курсистите получават ваучери за обучение на стойност 1000 или 1500 лв. в зависимост от вида на обучението и по 5 лв. стипендия за всеки ден присъствие. А работодателите, които наемат вече обучените безработни, ще бъдат възнаградени със средства за техните минимални заплати и дължимите върху тях осигуровки.

По подобен начин схемата „Адаптивност” подава ръка на фирмите, принудени

да намалят на половина работното време

на своите служители. Тя разширява правителствената програма за субсидиране на работниците на непълен работен ден, които в продължение на три месеца получават допълнително до 120 лв. към възнаграждението си. Следвайки същата методология, планираните по схемата 72 млн. лв. ще бъдат разпределени между 42 хил. души на трудов договор, работещи по четири часа дневно. За всеки такъв служител са предвидени стипендии от 132 лв. за период от пет месеца, но само при условие, че през втората половина от деня посещават курсове за професионално обучение. По този начин фирмите, изпитващи финансови затруднения, могат да свият разходите си, като намалят работното време на служителите и ги задържат на работа, допълвайки възнагражденията им с европейски средства.  Компаниите биха могли да спестят и харчовете за транспорт на работниците, които живеят на повече от 80 км. от офиса си, ако се включат в схемата „На път”. По нея са предвидени още 25 млн. лв., предназначени да покрият транспортните разходи на 6 хил. трудещи се.

Възможностите за бизнеса

обаче не спират до тук, тъй като фирмите все още имат време да кандидатстват по схемите на оперативната програма „Развитие на човешките ресурси, които стартираха в началото на миналата година. Приемането на проектни предложения за „Осигуряване на условия за активен трудов живот на хора над 50 години и на продължително безработните” вече приключи, тъй като крайният срок изтече на 15 юли 2009, но програмата за обучение на служители все още е отворена. 

Схемата предвижда до 925 лв. на човек за осигуряване на професионална квалификация и до 300 лв. за придобиване на вече споменатите ключови компетенции. Максималната стойност на един проект е 400 хил. лв., като малките фирми ще получават финансовата помощ безвъзмездно, а големите и средни предприятия ще трябва да участват със собствени средства в размер съответно на 30 и 20 на сто от стойността на проекта. За сметка на това обаче големите фирми с по-мащабни планове имат правото да кандидатстват за грантове до 2 млн. лв. при условие, че финансират сами 65 на сто от проекта. Предвижда се парите по тази оперативна схема да стигнат за обучението на около 52 хил. души. 

Съветите на Агенцията по заетостта:

Проверявайте проектите си за липсващи документи. Провалът на почти две трети от кандидатите се дължи на пропуснати документи, като в 90% от случаите става дума за декларации. 

Едно от необходимите изисквания, с което кандидатите често не се съобразяват, е проектите им да са подвързани и със заверка на всяка страница.

Не се допуска попълване на документите на ръка, както и корекции в съдържанието, нанесени с химикал. 

Удостоверенията за актуално състояние на фирмите-кандидати е необходимо да бъдат издадени от оторизиран орган и то в рамките на изискуемия срок. 

Не се приемат проектни предложения, в които липсват цели параграфи. 

За корекции се връщат свидетелствата, в които фирмите са вписали неправилно категорията бизнес, към която принадлежат. 

Неприемливо е да не се посочва партньор за изпълнението на проекта или в групита за обучение да се включват държавни и общински служители, тъй като това създава конфликт на интереси.

Агенцията по заетостта стриктно проверява дали счетоводната документация на фирмите отговаря на реално направените разходи по изпълнявания проект и при разминаване на данните спира финансирането. 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *