52 технически и научни проекта получиха държавна субсидия на стойност 10 млн. лв.

На 31 юли в Голямата зала на Министерството на икономиката и енергетиката бяха връчени договори за финансиране в рамките на Седма конкурсна сесия на Националния иновационен фонд (НИФ). 52 кандидати са класирани за получаване на държавна субсидия на обща стойност близо 10 млн. лева, сред които 46 научноизследователски развойни проекти и 6 проекта за техническа осъществимост. 

Заместник-министърът и председателят на Управителния съвет на НИФ Анна Янева приветства бенефициентите и подчерта, че правителството има целенасочена политика по отношение на малкия и средния бизнес, развитието на иновациите и изрази надежда, че тази политика ще продължи и занапред. Общо 152 проектни предложения бяха представени в рамките на Седма сесия, обявена на 1 февруари т.г. Одобрените 52 проекта обхващат 10 сектора: машиностроене, електроника и електротехника, фармация, хранително-вкусова промишленост, ИКТ в сферата на предприятията, творчески индустрии и др. „С основание мога да кажа, че Националният иновационен фонд е запазена марка за качество“, заяви изпълнителният директор на ИАНМСП Евгений Иванов. „От своето създаване до настоящия момент Фондът успя да се утвърди като успешна практика в България и наистина добре работеща финансова схема, която е призната и от Европейската комисия. Съвсем наскоро приключи мониторингът от страна на ЕК на НИФ, който потвърди наличието на стабилни и ефективни контролни механизми в ИАНМСП“, отбеляза Иванов. 

Представителят на фирма Пролет ЕООД предложи на присъстващите да посетят производственото предприятие и да се запознаят с резултатите на вече изпълнените със субсидиите на НИФ проекти. Искам да дойдете и да видите една моя мечта, реализирана благодарение на Националния иновационен фонд, отправи покана Пламен Цонев. Администрирането на Националния иновационен фонд е едно от важните направления в дейността на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, насърчаващо сътрудничеството между науката и бизнеса. Това е подкрепа, която оказва държавата за извършването на научни изследвания или експериментални разработки с цел усвояване на нови производства и изделия, насочени към повишаване на иновативния потенциал и технологичното равнище на предприятията. 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *