Онлайн магазините, които продават игри, книги и музика, са доста популярни в днешно време. Купуваме, изтегляме и използваме съдържанието бързо, лесно и без да напускаме дома си. Но какво ще стане, ако магазинът затвори, акаунтът ни бъде блокиран или платформата реши да премахне закупеното от нас съдържание? Тези неща се случват достатъчно често, така че ще ви е полезно да знаете какво можете да направите, за да запазите дигиталната си библиотека.
Купувате или вземате под наем?
Повечето онлайн магазини работят като лицензодатели. Технически, не „купувате“ играта, филма или книгата, а само получавате право да ги ползвате. Което означава, че ако платформата реши да оттегли съдържанието си или затвори, можете да загубите достъпа си до съдържанието. Такива неща са се случвали и преди, например закриването на Google Play Music, премахване на филми от видеотеките на потребителите, въвеждане на ограничения относно лицензионни права в платформи за стрийминг.
Локалните копия са най-добрата защита
Най-добрият начин да запазите дигиталните си покупки е да ги изтеглите на устройството си. Ако магазинът или платформата ви дават възможност да изтегляте файлове, най-добре е да направите точно това. Игрите, закупени от някои платформи (например GOG) не са защитени с DRM, което означава, че могат да бъдат инсталирани и съхранявани за лично ползване дори ако платформата спре да работи. Същото важи и за филми, електронни книги и музика – ако можете да изтеглите файловете в открит формат, най-добре е да го направите.
Не забравяйте обаче, че изтеглянето на файловете е само първата стъпка. Също така е важно и да ги съхранявате правилно, за предпочитане – на бърз и надежден диск, който гарантира сигурността на данните ви за много години. Много хора използват за тази цел твърдотелни дискове, тъй като те осигуряват моментален достъп до файловете и са по-устойчиви на повреди от остарелите твърди дискове. Това включва SSD дисковете на Samsung, известни със своята безупречна производителност и качество. Дискът Samsung 9100 PRO, със скорост на четене до 14 800 MB/s и скорост на запис до 13 400 MB/s е с обем на паметта до 8 TB (версията с 8 TB памет ще бъде пусната на пазара през втората половина на 2025 г.), което го прави идеален избор за домашен архив. Също така можете да купите външен SSD, който ще ви позволи лесно да прехвърляте данни между устройствата си. Той също така е подходящ като домашно хранилище на файлове, като същевременно осигурява добра защита на данните. Добър пример е компактният диск T5 EVO, чиято версия с най-много памет е с капацитет 8 TB.
DRM – защита или ограничение?
Много магазини използват DRM (Digital Rights Management) системи, които защитават файловете от копиране и възпроизвеждане извън платформата. Това означава че дори ако изтеглите файла, може да ви е необходимо да се впишете в магазина или да имате интернет връзка, за да го използвате. За игрите това често означава, че трябва да използвате определен клиент (като Steam или Ubisoft Connect), а в случая на книги или филми четенето и гледането са възможни само в съответното приложение. Затова преди покупката е добре да проверите какви ограничения се налагат от магазина и да се уверите, че няма да загубите достъп до съдържанието си при възникване на проблеми.
Можете ли да подсигурите напълно онлайн покупките си?
За съжаление, в ерата на дигиталното съдържание нямаме пълен контрол върху закупените от нас файлове. Платформите могат да променят правилата и условията си, да премахват продукти от магазините си и дори да изтрият профила на потребител, отнемайки достъпа до цялата му библиотека. Затова е добра идея да комбинирате различни методи за запазване на съдържанието си: изтегляне на копия, избягване на платформи с агресивна DRM защита и съхраняване на файловете на бърз и надежден SSD диск. В края на краищата не бихте искали един ден да се събудите и да научите, че цялата ви колекция от игри, филми или книги е зачезнала.